نشانه ی ایمان در انسان
سه شنبه 5 فروردین 1399 ساعت 06:59 ب.ظ | نوشته شده به دست همسفر زهره (لژیون اول) | ( نظرات )
چهارمین جلسه از لژیون‌های مجازی همسفران کنگره؛ نمایندگی میرداماد،روز سه شنبه 5 فروردین 1399 در فضای مجازی و با مشارکت همسفران ساعت 17:30 آغاز به کار کرد. در ادامه خلاصه‌ای از عملکرد لژیون یکم با موضوع سی‌دی «عشق و ایمان3»


خوب گفته شد در مبحث عشق و ایمان، که خداوند در امواج عشق را دمید و به دنبال آن امواج متراکم و هستی پدیدار شد و در پی آن گیاهان ،حیوانات و انسان پا به هستی گذاشتند. ما هم باید خداوند را الگوی خودمان قرار دهیم و همه کارهایمان را باید بر مبنای عشق قرار دهیم و  ارتباطمان با دیگران بر مبنای محبت باشد،چرا که آنچه باعث پیوند بین انسانها هست،چیزی نیست جز محبت و مودت...


سخنان استاد:

خوب گفته شد در مبحث عشق و ایمان، که خداوند در امواج عشق را دمید و به دنبال آن امواج متراکم و هستی پدیدار شد و در پی آن گیاهان ،حیوانات و انسان پا به هستی گذاشتند. ما هم باید خداوند را الگوی خودمان قرار دهیم و همه کارهایمان را باید بر مبنای عشق قرار دهیم و ارتباطمان با دیگران بر مبنای محبت باشد،چرا که آنچه باعث پیوند بین انسانها هست،چیزی نیست جز محبت و مودت...در مورد خود کلمه عشق گفته شد که از عشقه گرفته میشود ،یعنی گیاهی که خیلی قرص و محکم به دور درختان می پیچد یا به دور چیزی می پیچد وآن را رها نمیکند. مسئله عشق هم همین است که اگر گریبان کسی را بگیرد ، رها نمی کند. در مورد اضلاع عشق صحبت شد در جلسه قبل که از سه ضلع سایه، یعنی چیزی باید وجود داشته باشد و بعد حس بود ،حس یعنی نیرویی باید باشد تا جاذبه را از سایه بگیرد که حس در افراد متفاوت است ، برای همین است که همه عاشق یکدیگر نمی شوند و  مسئله ایمان که گفته شد تجلی نور خداوند در انسان است. نور خداوند همان صفات خداوند است که در انسان باید متجلی شود و  نشانه های ایمان باید در خلق و خو و چهره شخص مشخص باشد. کسی که دارای حسد و نفرت ، مردم آزار و کینه توز است، هرگز  به ایمان واقعی دست پیدا نکرده است. در قسمتی از سی دی آقای مهندس در مورد مسائل درونی اشاره کردند که باید به طور علنی به بحث گذاشته شود بدون هیچ ملاحظه ای. مثال اعتیاد را زدند که قبل از کشف روش DST مسائل اعتیاد به درستی حل نشده بود ، به خاطر همین به نتیجه نمی رسیدند. ولی آقای مهندس این مسئله را به بحث گذاشتند و بررسی کردند و ریشه یابی کردند و مشکلات یک فرد مصرف کننده را بیرون آوردند و فرمودند :همه به خاطر تغییر هورمون هایی است که در بدن ایجاد شده و باعث تخریب سیستم X شده و اگر مصرف را  به یکباره قطع شود ، اختلالات زیادی در جسم و روان او ایجاد می شود.

مسئله دیگر که خیلی مهم است این است که ، هر کاری را به دیگری می خواهیم توصیه کنیم ، باید ابتدا خودمان بتوانیم آن کار را انجام دهیم. یعنی خودمان آن مسئله را توانسته باشیم که حل کنیم . به طور مثال ، آقای مهندس می فرمایند که من تا به حال هیچ حرفی را نزدم مگر اینکه ،در ابتدا خودم آن کار را انجام می دهم و بعد به دیگران می گویم. مسئله سیگار را اول خودم حل و بعد  اجرایی کردم ، مسئله کاهش وزن را خودم در ابتدا اجرایی کردم و بعد به شما توصیه کردم و فرمودند آحاد کنگره در دو چیز باید پیش  قدم باشند، یکی رشته ورزشی و دیگری وزن کردن هر روز خود. درمان اعتیاد باید از راه و روش منطقی و درست باشد تا به نتیجه مطلوب برسد. ما همواره روی نقطه مشترک در کنگره کار می کنیم . نقطه مشترک ما ، درمان اعتیاد است و پرورش انسان و دوری از ضد ارزش ها است. به خاطر همین ،دوستی و محبت بین ما محکم است. اگر وارد مسائل سیاسی شویم  برایمان مشکل ساز میشود و اگر از مسائل  الهی و از آیات قرآن در صحبت هایم استفاده میکنم به علت پیشبرد اهداف کنگره است و اینکه مسائلی است که خرد جهانی آنها را می پذیرد. مثلا راستگویی را خرد جهانی قبول دارد ، یا دروغ نگفتن را هم همینطور. در آخر به این موضوع اشاره میکنم که الگوی درمان اعتیاد را از طبیعت یاد گرفتیم مانند زمان . تمام فرایند ها با زمان بوجود می آید و  هیچکدام خلق الساعه بوجود نمی آیند . درمان اعتیاد را از طبیعت الگو گرفتیم و به صورت تدریجی ،یعنی روش DST و همان پله های 21 روزه را در نظر گرفتیم. اعتقاد وتفکر کنگره ای که آقای مهندس داشتند این بود که (هر که در این سرای آمد، نانش دهید  واز ایمانش نپرسید. کار ما درمان  اعتیاد است و باید فیزیولوژی ، جهان بینی و روان درست شود و اگر اموزش می بینیم فقط برای درمان اعتیاد است.)

*همسفر زهره:

برای کنار گذاشتن ضد ارزش ها باید دو نکته حتما باشد:یکی عشق و دیگری ایمان. باید ستون و پایه مشخص باشد.کاملا علمی باشد و هر کاری را باید اول از خودت شروع کنی ومن اول باید از خودم شروع کنم که خیلی از کارهایی که به دیگران میگویم انجام دهند ،آیا خودم میتوانم انجام دهم؟ همانطور که آقای مهندس در این سی دی فرمودند که: من خودم هر مطلبی را که در این سالها گفتم ، همه را اول خودم انجام دادم،مانند ترک سیگار و برنامه کاهش وزن که ابتدا از خودم شروع کردم. این که من به دیگران بگویم نترس و شجاع باش ، اول باید خودم شجاعت را در وجود خودم داشته باشم و ترس را به خودم راه ندهم و یا اینکه میگویم به خداوند توکل کنید، درابتدا خود باید در تمام مواقع و در هر لحظه به خداوند توکل داشته باشم. آقای مهندس شعری را در این زمینه میفرمایند:

واعظان کان جلوه در محراب و منبر میکنند                    چون به خلوت می روند آن کار دیگر می کنند

یعنی افرادی هستند که به بقیه می گویند کاری را انجام دهند و خودشان وقتی موقع عمل میرسد، آن کار را انجام نمی دهند. موقعی یک حرف اثر می گذارد که فرد گوینده به آن عمل کند، آن وقت آن حرف، به طور اتوماتیک اثر می گذارد . اگر فرد گوینده خالص باشد درآن صورت سخنش مانند سوزن در افکار و اندیشه فرو میرود. حرف حق از حلقوم کفر به نتیجه نمی رسد. کسی که کارهایش اشتباه است وحرف درست میزند، هیچ وقت روی بقیه تاثیری ندارد.حرف حق باید از حلقوم حق باشد تا به نتیجه برسد.

*همسفر شقایق:

عشق ماده ای است که تمام ذرات  هستی را به هم میچسباند و به هم نزدیک می کند. مثلث عشق تشکیل شده از سایه، جاذبه و حس . به این شکل که اول باید چیزی وجود داشته باشد که بعد با قدرت جاذبه بتواند آن چیز را جذب کند و بعد حس بتواند آن را درک کند.به همین دلیل است که همه عاشق یکدیگر نمی شوند و همه همدیگر را دوست ندارند  و به طور کلی ایمان به معنی اعتقاد داشتن و باور داشتن و پای بند بودن است ؛ ایمان در مسائل دینی یعنی تجلی نور خداوند در انسان و نور خدا یعنی همه ی صفات خداوند است.

نشانه ی ایمان در انسان هم ، خلق و خوی خوب و چهره گشاده داشتن است ، بنابراین یک مردم آزار نمی تواند به کسی خیری برساند .کسی که خودش نمی داند در چه درجه ای از تصفیه است نمی تواند به دیگران هم کمک کند. افراد خودشان اول باید وجود خودشان را بیایند و مسائل درونی را به طور علنی به بحث بگذارند و خود افراد باید اول خودشان یه سری کارها را انجام دهند که بعد  بتوانند به دیگران بگویند که آن کار را انجام دهند و یا انجام ندهند. هرچیزی باید مراحل خودش را داشته باشد مانند مراحل چاپ یک  کتاب و در آخر اینکه در یک گروه همه باید روی نقاط مشترک کار کنند تا به نتیجه برسند.

*همسفر مریم:

عشق چیزی است که تمام ذرات هستی را به هم وصل میکند و اگر نباشد، هستی پایدار نیست. عشق تشکیل شده از سایه ، جاذبهو حس و باید این سه مولفه باشند تا عشق برقرار باشد.عشق میتواند در مورد انسان ، دین و مذهب و علایق فرد باشد. ایمان درمسائل دینی یعنی تجلی نور خداوند در انسان و نشانه ی ایمان ،خلق و خوی خوب و چهره ی گشاده است. شخص باید اندازه و  جایگاه خود را بداند تا دچار منیت نشودکه اگر دچار منیت شد،آموزش پذیر نیست. این که انسان همیشه بداند که جایگاهش کجاست و در چه اندازه ای است بسیار مهم است . مانند مثال گنجشک و کبک: که روزی گنجشک آمد مانند کبک راه برود و راه رفتن خودش را هم از یاد برد ،چون حد و اندازه ی خودش را نشناخت. پس اگر شخصی نداند که حد و اندازه اش چقدر است و در چه درجه ای است،  نمی تواند هیچ حرکتی کند و نمی تواند به دیگران کمک کند . نکته دیگر اینکه باید گفته های ما عین عمل ما باشد  و با هم تطابق داشته باشند.آموزگار باید به شاگردش درستی و صداقت را بیاموزد و جاسوسی کردن را نکوهش کند. برای همین موضوع است که در کنگره در ابتدای شروع کار حرمت ها نوشته شد و در ابتدا و پایان تمام جلسات خوانده میشود و این نشان دهنده اهمیت موضوع  است. افراد اول باید خود را پیدا کنند ،چون ما گم شده ایم .پس اولین کاری که باید افراد انجام دهند این است که مسائل درونی خود  را بشناسند و به طور علنی مورد بحث بگذارند و بررسی کنند بدون هیچ گونه ملاحظه ای .

*همسفر سمیه:

در سی دی عشق و ایمان 3 آقای مهندس در مورد ادامه مبحث عشق و ایمان صحبت کردند، عشق چیزی است که تمام ذرات هستی را به هم متصل می کند  و ایمان هم در مسائل دینی یعنی تجلی نور خداوند در انسان که نشانه ی آن داشتن خلق و خوی خوب و روی گشاده است. کسی که تمام وقت عبادت کند و روزها را روزه بگیرد، ولی انسانها را دوست نداشته باشد، نمیتوان به او صفت با ایمانی را داد .زیرا از صفات خداوند دوست داشتن انسانها است. شخصی که نمیداند در چه درجه ای از تصفیه قرار دارد، نمیتواند به دیگران کمک کند. اگر کسی جایگاهش را شناخت و برایش مشخص شد که در چه درجه ای است، آن زمان میتواند به دیگران نیز کمک کند و انسان اگر جایگاه خودش را بشناسد دچار منیت نیز نمیشود و خوب این را میدانیم که ، منیت مانع آموزش گرفتن ما میشود، مانند مثال گیتار زدن که آقای مهندی در این سی دی بیان کردند و مثال ملانصر الدین که جایگاه و درجه ی خودش را نمیشناخت و میخواست به خواستگاری دختر پادشاه برود و میگفت از نظر من پنجاه درصد کار حل است و و قتی از او پرسیدند چطور محاسبه کردی، میگفت من یک طرف موضوع هستم و از نظر من حل شده است که می شود پنجاه درصد ، این مثال دقیقا نشناختن جایگاه و درجه را در انسان به تصویر میکشد یا شخصی به مسافرت میرود و بیست هزار تومان میتواند هزینه کند برای اقامت در شب و چون حد و اندازه را نمیداند میخواهد با این مقدار پول در بهترین هتل شهر اقامت کند و یا شخصی به خواستگاری دختری میرود و میگویند که به شما دختر نمی دهیم و میرود خودش را به در و دیوار میزند و سرش را می شکند، در جایی پا فشاری کردن مجاز است که دختر هم علاقه داشته باشد اما اگر این حس یکطرفه باشد،این رفتارها هیچگونه حاصلی نخواهد داشت.

*همسفر مریم:

بحث ما در مورد عشق و ایمان هست .گفتیم که عشق چیزی است که تمام ذرات هستی را به هم متصل میکند و نگاه میدارد و اگر عشق نباشد ،هستی هرگز پایدار  نخواهد بود. ایمان هم همان باور و اعتقاد داشتن و در نهایت تجلی نور خداوند در انسان است. در واقع یعنی صفات خداوند در انسان بوجود بیاید مانند پاکی، راستی ،درستی و ....یکی از مسایل مهم این است که هر کس باید اندازه و جایگاه خودش را بشناسد و بداند که در کجا قرار گرفته است و تا کجا باید پیش برود .چون ممکن است مثلا اگر کسی جایگاه خودش را نداند ،دچار منیت شود که مشکلاتی را برایش در بردارد. هر فرد باید به اندازه  درجه و حد خودش برای خود ارزش قائل شود و در اندازه آن سو استفاده نکند. در کل گفته ها باید عین عمل باشد یعنی  اگر کاری را  به دیگران میگوییم انجام دهند، باید اول خودمان انجام داده باشیم و فقط زبانی نباشد. مثلا فردی به دیگری میگوید بخشش داشته باش، باید خود گوینده هم اهل سخاوت و بخشش باشد و حرف حق باید از حلقوم حق زده شود تا اثرگزار باشد، در غیر اینصورت هیچ تاثیری نخواهد داشت. استاد میگوید: من آدرس خودتان را به خودتان دادم و شما باید مسائل درون و برون خود را حل نمایید که ابتدا  درون باید ساخته شود مانند افکار و اندیشه و بعد بیرون یعنی جسم.در کل باید از یک الگو پیروی کنیم: تغییر......تبدیل.......ترخیص


*در ادامه مشارکت اعضای لژیون،کمک راهنمای محترم سوالاتی را در مورد سی دی عنوان کردند و اعضا پاسخ دادند .

*سوالات و پاسخ ها به شرح زیر است:

1- چند مورد از مسائلی که خرد جهانی قبول دارد را بنویسید؟( تجسس نکردن.دروغ نگفتن.غیبت نکردن.پیمان شکنی نکردن)

2- چه چیزی باعث می شود ما از آموزش فاصله بگیریم؟(منیت)

3-چه انسانهایی ابله هستند و به مرحله پختگی نرسیده اند؟( افرادی که اول عمل میکنند و بعد تفکر میکنند.)

4- از ............... نترسیدن رمز رسیدن به خواسته هاست. (شکست)

5-مانند کسانی نباشید که کتاب را یکبار می خوانند و در گوشه ای می اندازند،یعنی چه؟ (یعنی مطالب باید در عمق وجود شما رسوخ

 کند.)

6-آحاد کنگره در دو کار باید پیش قدم باشند برای اینکه سالم زندگی کنند، آن دو کار را بنویسید؟( رشته ورزشی و وزن کردن هر روز

 خود)

7-هرگاه انسانی در جایگاهی قرار بگیرد اگر سر سوزنی............کند ،دچار ........... میشود.(عدول.مشکل یا گرفتاری)

8-عمق جاسوسی و خبر چینی دلسوزی نیست بلکه عدول از ..........کنگره است.(قوانین)

9-میخواهیم خویش و خویشتن به تطابق واقعی برسند،یعنی چه؟(خویش هم به معنای خویشاوند و هم به معنای خود است،

 خویشتن هم هر دو معنا را دارد ،یک خویشتن هم داریم که درون ماست، یعنی میتوانیم بگوییم خود که میشود نفس انسان و

 خویشتن خود یعنی دو ملکی که در وجود ما است، روح و جن .این ها باید به تطابق برسند.یعنی مسائل دورن و بیرون یکی بشوند

 ،ظاهر و باطن یکی شوند.)

10-تمام فرایندهای طبیعت با ............... بوجود می آید.(زمان)

- که در این سرای در آید ، نانش دهید از ایمانش نپرسید ،یعنی چه؟(یعنی باور کنگره این است که ما فقط روی مسئله درمان اعتیاد کار میکنیم .کاری نداریم که شخصی که برای درمان آمده چه دین و مذهبی دارد، برای درمان اعتیاد هم فیزیولوژی باید درست بشود و هم جهان بینی و هم روان.)

 نگارنده :همسفر زهره لژیون یکم

Print Friendly Version of this pageپرینت مطلب داغ کن - کلوب دات کام Share
مرتبط با: کارگاه آموزشی مجازی همسفران،

می توانید دیدگاه خود را بنویسید
زهرا۰ب یکشنبه 10 فروردین 1399 11:37 ب.ظ
خداقوت خدمت کمک راهنمای محترم خانم فرح عزیزم وهمسفران عزیزبسیار عالی
خداقوت خدمت خانم زهره عزیزبابت خدمات خوبشون
زهره همسفر سجاد شنبه 9 فروردین 1399 01:01 ب.ظ
تشر و قدردانی مینم ازتمامی عزیزان که بنده را مورد محبت و لطف خود قرار دادند، دست تک تک شما دوستان محبت را میبوسم.
جمعه 8 فروردین 1399 06:30 ب.ظ
سلام خداقوت میگم به کمک راهنمای عزیزم خانم فرح وهم لژیونیهای مهربونم جلسه خیلی خوب عالی ومفیدی بودمن واقعالذت بردم وانرژی گرفتم ممنون ازخانم زهره عزیزدبیرلژیون مجازیمون به خاطرزحمتهای زیادی که میکشندبهشون خداقوت میگم
همسفر فاطمه رضایی جمعه 8 فروردین 1399 12:33 ب.ظ
خیلی اموزنده بود از سخنان استاد لذت بردیم با تشکر از زحمات بی دریغ دبیر لژیون همسفر زهره
همسفر فاطمه رضایی جمعه 8 فروردین 1399 12:31 ب.ظ
خیلی اموزنده بود از سخنان استاد لذت بردیم با تشکر از زحمات بی دریغ دبیر لژیون همسفر زهره
همسفر فرح جمعه 8 فروردین 1399 11:06 ق.ظ
خدا قوت عرض می کنم خدمت شما زهره عزیزم بابت خدمتهای بی دریغتان ،رهجوی نمونه ایی هستید ،ان شاءالله بزودی زود مزد زحماتتون را از باریتعالی میگیرید ،این وعده خداوند است
محبوبه .ا چهارشنبه 6 فروردین 1399 10:04 ب.ظ
خدا قوت خدمت کمک راهنمای محترم خانم فرح عزیز و همسفران لژیون یکم عالی بود ممنون
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic