کارگاه آموزشی روزهای دوشنبه؛ (وادی پنجم)
دوشنبه 30 دی 1398 ساعت 04:59 ب.ظ | نوشته شده به دست همسفر الهام | ( نظرات )
جلسه نهم از دوره شانزدهم، سری کارگاههای آموزشی خصوصی کنگره 60؛ نمایندگی میرداماد،به استادی همسفر فرنگیس و نگهبانی همسفر پری و دبیری همسفر سمیرابا دستور جلسه «وادی پنجم»، در روز دوشنبه مورخ 98/10/30 ساعت 15آغاز به کار نمود.همان گونه که برای تبدیل یک آب آلوده به آب سالم باید آن را تصفیه کرد . برای تبدیل یک انسان نامتعادل و کاملاً به هم ریخته به انسان متعادل فقط یک راه وجود دارد و آن هم تزکیه و پالایش شود یعنی باید از تمام ضد ارزش ها دوری کند. نه یک دفعه بلکه پله پله و به مرور زمان باید طی کرد.
در جهان ما تفکر قدرت مطلق حل نیست، بلکه توأم با رفتن و رسیدن آن را کامل می نماید. وقتی به آب دریا ، کوه ها یا هرچیز که اطراف ما است نگاه می کنیم یک ظاهر دارد ، زیبا یا زشت ولی اگر هر یک از آن ها را بشکافیم و به درون آن نفوذ کنیم به چیزهای عجیب پی خواهیم برد که هر شخصی را حیران می کند و کمتر از جهان بیرون نخواهد بود. اگر انسان را در نظر بگیریم فکر می کنید که انسان در چند جهان زندگی می کند؟ 1-زندگی زمینی 2-جهان خواب 3-جهان ذهن

جهان زمینی و خواب را خیلی از ما خوب درک کرده ایم ولی شاید تا کنون خیلی از ماها هیچ گاه فکر نکرده بودیم که جهان ذهن هم خودش عالمی است پیچیده و باید بگویم که این مقدمه و برنامه ریزی عمل تمرین برای چگونه زندگی کردن در این جهان خاکی یا جهان های دیگر است و این برنامه با تفکر انجام می شود که ما در وادی 1 تا 4 آن ها را اموزش دیده ایم مثل خوردن یک غذا که باید به مرحله داشتن مواد ، پخت و تا مصرف ان پی برد. در وادی 5 اگر ما نتوانیم ساختارهای فکری خود را به عمل برسانیم هیچگاه به نتیجه نخواهیم رسید ولی باید بدانیم که به قول معروف با حلوا حلوا کردن دهان شیرین نمی شود.
ما با وارد شدن به وادی تمرین می کنیم تا ساختارهای تفکرات خود را از قوه به فعل درآوریم . برای این کار باید به افکارهایی که منطقی هستند اجازه وارد شدن بدهیم و افکارهای منفی را از خود دور کنیم. برای تبدیل این ساختار ها باید از حالت اضطراب ، ترس ، عدم اعتماد به نفس نا امید را باید از خود دور کنیم چون نکات منفی همین ها هستند تا به مرحله آرامش برسیم و با این آرامش به پاکسازی و سازندگی خود بپردازیم و برای اصطلاح اخلاق و رفتار و کردار و منش خود باید سه اصل پندار سالم، گفتار سالم ، کردار سالم را همیشه مد نظر داشته باشیم. دانسته های ما اگر مورد عمل قرار نگیرد هیچ فایده ای ندارد برای مثال کسانی هستند که مطالعه دارند و چیزهای زیادی را بلد هستند ولی وقتی نه خودشان به مرحله عمل در می آورند و نه به دیگران آن را می آموزند مانند مرد ثروتمندی است که از گرسنگی در حال مردن است اما حتی برای یک نان هم از آن ثروت استفاده نمی کند. مثال خیلی بارزی که می توانیم بزنیم متد DST است که اگر آقای مهندس آن را برای رهایی دیگر مسافران برنامه ریزی نمی کرد و تنها خودش رها می شد، یک عمل به درد نخور می شد ولی با این کار جهان را تحت فرمان در آورده است.
همان گونه که برای تبدیل یک آب آلوده به آب سالم باید آن را تصفیه کرد . برای تبدیل یک انسان نامتعادل و کاملاً به هم ریخته به انسان متعادل فقط یک راه وجود دارد و آن هم تزکیه و پالایش شود یعنی باید از تمام ضد ارزش ها دوری کند. نه یک دفعه بلکه پله پله و به مرور زمان باید طی کرد.
۱- برگشت از ضد ارزش ها ؛ وقتی به کنگره می آییم باید دوباره همان مسیری که امده ایم را برگردیم تا به خانه ی خود برسیم . پس اگر کسی وارد ضد ارزش ها شد باید مسیری که رفته را دوباره بازگردد و از دروغ گفتن ، غیبت کردن و همین ضد ارزش های پیش پا افتاده شروع کند تا ان شاءالله همه را جبران کند.
2-خودداری ؛ مثال ، تشنه هستیم و یک لیوان آب در دسترس داریم ولی نمی دانیم که این آب سالم است یا خیر . برای همین باید بتوانیم از خوردن آب خودداری کنیم چون با خوردن این لیوان آب رفع تشنگی می شود یا مسموم خواهیم شد پس عقل سالم می گوید آب را نخور!
۳- قناعت ؛ ما خوب می دانیم که از دامن طبیعت بوجود آمده ایم و باید از خود طبیعت هم یاد بگیریم که با حداقل امکانات بهترین شرایط برای زندگی فراهم کنیم . مثال همان میوه های خوشمزه و خوشرنگ که از خاک و کود حیوانی و آب تلخ یا شور بوجود می آید و ما استفاده می کنیم. پس باید یاد بگیریم که از حداقل امکانات که در زندگی داریم بهترین استفاده را بکنیم و حتی پایه های مالی خودمان را مستحکم کنیم وگرنه خودمان هم باید همیشه دستمان را جلوی دیگران دراز کنیم تا کمکی به ما شود ولی باید بدانید که بین خسیس بودن و قناعت فرق زیادی وجود دارد.
۴- صبر ؛ باز هم باید از طبیعت آموخت که برای تولیدات خودش به زمان نیاز دارد و باید چند فصل را پشت سر بگذارد تا بتواند به ما محصول بدهد 
مثال: زمانی که گندم می کاریم ۹ ماه طول می‌کشد تا به دست ما برسد اگر بخواهیم صبر را تعریف کنیم باید گفت که پشت سر گذاشتن، طی کردن، تحمل کردن زمان، همراه با تلاش و کوشش لازم برای رسیدن به اهدافی که تعیین شده . گاهی صبر خیلی سخت و تلخ یا طاقت فرسا است ولی چون یکی از مولفه های زندگی است باید آن را آموخت.
۵ - تجسس قضاوت غیبت ؛ ما خوب می دانیم که هر یک از این عمل ها یک ضد ارزش است و باید از آن ها دوری کرد ولی همین تجسس، غیبت و قضاوت بعضی جاها یک کار خوب و مفید است و برای اصلاح جامعه ضروری است. وقتی یک نیروی آگاهی یا قاضی برای رفع مفاسد جامعه در تلاش است ، باید تجسس کند و قاضی باید قضاوت کند و حکم صادر شود تا بتوانیم در جامعه با امنیت زندگی کنیم ولی بعضی مواقع افرادی هستند به عنوان خیّر در زندگی دیگران دخالت می کنند ، قاضی می شوند و بدون هیچ آگاهی حکم صادر می کنند و باید بدانند کار آن ها بیشتر فضولی است تا خیّر بودن چون خودشان را سرگرم زندگی خودشان نمی کنند و مدام دخالت و جاسوسی زندگی دیگران را دارند.


۶- پس‌انداز ؛ دانه دانه غله در انبار ،

ما همگی می دانیم که مسیر زندگی هم سخت است و هم پر پیچ و خم . باید یک پس انداز داشته باشیم که اگر خدایی نکرده تا اگر خدایی نکرده اتفاقی افتاد به جای اینکه زانوی غم بغل بگیریم سراغ پس انداز خود برویم و از آن استفاده کنیم . آقای مهندس بیماری قلبی خودش را می گوید در وادی 5 که چگونه از پس اندازم استفاده کردم . داستان نان و گرسنگی که باید نصف آن را برای فردا ذخیره کرد . پس انداز برای همه لازم است نه این که فقط برای افراد فقیر . باید گفت که پس انداز حکمتی و معجزه ای دارد و تا به آن دست نیابیم متوجه قدرت و برکت آن نخواهیم شد ، باید آن را حس کرد و به فرزندان آموخت.
۷ - توکل ، رضا ، تسلیم ؛
در زندگی همراه با تفکر تلاش و کوشش خود باید به قدرت مطلق هم توکل داشته باشیم که او کمک و همراه ما است و هم در قلب و زبان و عمل نسبت به آنچه از طرف قدرت مطلق به ما می رسد راضی باشیم. اگر از مرحله توکل و رضا عبور کردیم به مرحله تسلیم خواهیم رسید . ما می دانیم که در مرحله تسلیم نه موافق ما است نه مخالف یعنی این که هر چه بود با تسلیم شد و این مرحله خیلی سخت است ولی وقتی کسی شرایط لازم را پیدا کرد و وارد مرحله تسلیم شد دیگر برایش سخت نخواهد بود . به هر حال مرحله تسلیم را ما فقط با آن آشنا می شویم و سعی می کنیم که از آن ذره ای را یاد بگیریم. 
به هر حال در وادی پنجم باید ساختار فکری به عمل درآید.

با تشکر از لژیون خدمتگزار،لژیون پنجم

نگارنده:همسفر الهام لژیون پنجم
تصویرگر:همسفر آناهیتا لژیون دوازدهم
Print Friendly Version of this pageپرینت مطلب داغ کن - کلوب دات کام Share
مرتبط با: کارگاه آموزشی خصوصی همسفران،

می توانید دیدگاه خود را بنویسید
همسفر الهام از لژیون۵میرداماد چهارشنبه 9 بهمن 1398 01:14 ب.ظ
سلام خداقوت فرنگیس عزیزم تبریک میگم جایگاه استادیتون رو چه خوش درخشیدید انشاالله همیشه موفق وپیروز باشید
زهرا۰ب سه شنبه 1 بهمن 1398 10:42 ب.ظ
خداقوت وتبریک خدمت استاد محترم خانم فرنگیس عزیزم
خدا قوت خدمت خانم آناهیتاوالهام عزیزم
آنتینا سه شنبه 1 بهمن 1398 09:37 ب.ظ
تا بادچنین بادا
فرنگیس گرامی خدا رو شاکرم از این که گامهایت در مسیر تعالی هرروز محکم تر می شود.
بسیار عالی ارائه کردی خوشحالم خوشحال وآرزومند بهترینهابرای شما
محبوبه .ا سه شنبه 1 بهمن 1398 05:11 ب.ظ
تبریک و خدا قوت خدمت خانم فرنگیس عزیز
خدا قوت خدمت نگهبان ودبیر جلسه
خدا قوت خدمت همه خدمتگزاران و قسمت سایت
همسفر مهسا لژیون ۱۵ سه شنبه 1 بهمن 1398 11:17 ق.ظ
عرض خداقوت خدمت تمامی خدمتگزاران عزیز
خدا را شاکرم توفیق داشتم باره دیگر در جلسات حضور داشته آموزش بگیرم
همسفر خدیجه دوشنبه 30 دی 1398 11:43 ب.ظ
خدا قوت خدمت خانم فرنگیس مطالب بسیار خوب واموزنده بود بسیار لذت بردم انشاالله در جایگاهای بالاتر ببینمت
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو